Newsletter

Odwrócony łańcuch dystrybucji leków – czy jest szansa na ukrócenie nielegalnego procederu?

mafia

Odwrócony łańcuch dystrybucji leków – czy jest szansa na ukrócenie nielegalnego procederu?

Odwrócony łańcuch dystrybucji leków to pojęcie stworzone w polskiej Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej dla opisu nielegalnej praktyki stosowanej przez przedsiębiorców w celu niezgodnego z prawem pozyskania preparatów leczniczych dla celów eksportowych. Odwrócony łańcuch, szczególnie w przypadku trudno dostępnych preparatów ratujących życie, prowadzi do braków dostępności leków na polskim rynku .

W ubiegłym miesiącu odbyła się zakrojona na szeroką skalę akcja policji i Inspekcji Farmaceutycznej, mająca na celu rozbicie zorganizowanej grupy, która zajmowała się wywozem leków deficytowych, z tzw. czarnej listy, w tym onkologicznych, przeciwzakrzepowych, kardiologicznych, które trafiały głównie do Wielkiej Brytanii, Czech i Niemiec. Śledztwo rozpoczęło się w czerwcu 2017 r. pod kątem prania brudnych pieniędzy (136 mln zł to kwota transakcji wskazujących na podejrzenie prania brudnych pieniędzy). Niespełna półtora roku zajęło prokuratorom i policjantom rozpracowanie lekowej mafii obejmującej dużą część kraju (dziewięć województw). W proceder było zaangażowanych ok. 120 aptek, NZOZ-y i hurtownie farmaceutyczne. 11 osób zostało zatrzymanych. Jak ustalili śledczy, wartość nielegalnego eksportu sięgała nawet 10 mln złotych miesięcznie, a wartość jednorazowego zakupu przez grupę przestępczą w aptece wynosiła od 14 do 200 tys. złotych. Zatrzymani usłyszeli zarzuty związane z nielegalnym wywozem leków, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, wystawiania nierzetelnych faktur VAT. Grozi im do dziesięciu lat więzienia.

Czy jest szansa na ukrócenie nielegalnego procederu, który stanowi realne zagrożenie dla życia i zdrowia polskich pacjentów oraz naraża na straty producentów leków?  Rząd zapowiada, że każdy przedsiębiorca, który działa na rynku farmaceutycznym, powinien pamiętać, że hasło „pacjent jest najważniejszy” musi być realizowane w praktyce. O tych, którzy wywożą nielegalnie leki z Polski, nie mówi się już jak o nieuczciwych przedsiębiorcach, lecz wprost – o bandytach. Zmieniona ustawa jest w przygotowaniu, projekt jest po konsultacjach niebawem powinien trafić na posiedzenie rządu. Kluczowy w kontekście walki z wywozem leków będzie art. 127 prawa farmaceutycznego w nowym brzmieniu. Będzie on stanowił, że kto wbrew przepisom ustawy nabywa, zbywa, przywozi, wywozi, przewozi, przechowuje lub wytwarza produkt leczniczy lub produkt leczniczy terapii zaawansowanej, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, gdy chodzi o nielegalny wywóz produktów zagrożonych w Polsce brakiem dostępności – grozić będzie kara pozbawienia wolności do lat 10. Dodatkowo, w świetle nowych przepisów wszystkie instytucje państwa, łącznie ze służbami specjalnymi, będą musiały wspierać inspektorów farmaceutycznych w walce z mafią lekową.

Polityka prywatności